Fyzioterapie

Fyzioterapie je obor zaměřený na obnovu a udržení bezbolestného pohybu a funkcí těla. Zahrnuje řadu technik a léčebných postupů k řešení tělesných obtíží, zmírnění bolesti a zlepšení celkové pohyblivosti. Ať už se zotavujete po zranění, řešíte chronické onemocnění, nebo se snažíte zlepšit svůj fyzický výkon, tak fyzioterapie může sehrát klíčovou roli ve vašem zdraví i celkové pohodě. 

Ve spolupráci s dalšími obory se fyzioterapeut může zabývat i méně obvyklými diagnozami a problémy. Například díky metodě neuro-vývojové stimulace pracuji i s dětmi s neurodivergencí, poruchami učení a atypickým psychomotorickým vývojem. Díky metodě oxygen advantage a respirační fyzioterapii pracuji s nácvikem nosního dýchání a zlepšení držení těla u dětí i dospělých, což může (krom jiného) i pomoci odstranit chrápání či ve spolupráci s logopedem u dětí pomoci s motorikou jazyka a úst.

Každý terapeut prošel jinými kurzy a využívá různé techniky, ale náš cíl je společný. Moje vzdělání a kurzy najdete v sekci O mně.

Většinu z vás sem přivádí nějaká akutní nebo dlouhodobá bolest. Vnímám bolest jako kontrolku, která se nám rozsvítí v autě, když je někde problém. Pro tělo je to podobné – je úžasné, adaptabilní, tolerantní a vydrží dost, ale taky má někde svoje hranice. A tak tou kontrolkou – bolestí dává najevo, že někde potřebuje opravit, utáhnout/povolit, změnit, posílit,... A kontrolka nějaku dobu svítí než dojde k průšvihu a už nenastartujeme. S včasnou i poprůšvihovou diagnostikou a terapií Vám může pomoci právě fyzioterapeut. 


Co Vás čeká na první návštěvě?

Abych dokázala navrhnout správnou terapii pro každého klienta individuálně, tak nejdříve potřebuji odebrat podrobnou anamnézu a provést komplexní kineziologický rozbor. Oproti běžné anamnéze u lékaře se přes současné i minulé bolesti, užívané léky a prodělané nemoci a úrazy dostaneme k vaší práci, pozicím a pohybům které v práci nejčastěji provádíte, pohybové aktivitě, míře stresu kterou zažíváte v práci i mimo ni a u žen také k těhotenství a průběhu porodu. 

Následuje kineziologický rozbor, což je vyšetření těla doslova od hlavy až k patě. Tělo funguje fantasticky a mnohdy od sebe vzdálená místa mohou úzce souviset díky svalovým a fasciálním řetězcům (pracovali jste někdy se syrovým masem? fascie jsou ty bílé blány na svalech a ano, máme to podobně).

Vyšetření probíhá ve spodním prádle, kdy nejdříve jen stojíte a já vás okukuji :) poté vás sleduji při chůzi a některých specifických pohybech a pak využijeme i lehátko, kde mohu testovat pohyblivost kloubů, funkci hlubokého stabilizačního systému a dotekem vyšetřit napětí či bolestivé body ve svalech. Podle obtíží pak provádím specifické testy daného kloubu či oblasti a také si dělám základní neurologické vyšetření.

Výsledkem by mělo být stanovení klíčového místa či oblastí pro vznik vašich současných obtíží, poté navrhnu postup k jejich řešení - od manuálních technik a cviků v terapii přes zadané cvičení na doma a vysvětlení režimových opatření. 

Dostáváme se k otázce kdy se dostaví očekávána úleva od obtíží. Je to samozřejmě velmi individuální, ideální je když hned po první návštěvě se obtíže zmírní, nebo úplně ustoupí. I tak doporučuji se za delší časový úsek znovu objednat a stav vyhodnotit a přejít k lehce náročnějším cvikům. Musíme ale počítat i s tím, že může trvat delší dobu než si tělo osvojí nové pohybové stereotypy a změny, takže se stává například to, že se potíže stěhují a mění se jejich charakter. Nebo se přechodně po terapii může objevit i zhoršení, nebo diskomfort či nová bolest zdánlivě vzdáleného místa na těle. Obecně platí, že do třetí terapie by měl klient vnímat pozitivní změny na svém stavu, ale taky musíme zohlednit, že bez práce nejsou koláče a zvláště u akutních problémů je klíčová poctivost u zadaných domácích cvičení. 

Jak často je vhodné chodit na fyzioterapii? I tady je frekvence návštěv různá, u akutních problémů je dobré přijít v kratším časovém úseku, ideálně každý týden. Jak se stav zlepšuje a klient získává větší zásobu cviků na doma, tak se frekvence prodlužuje a stačí 1x měsíčně přijít na kontrolu stavu a cviků. U dětských klientů a specifických obtíží se frekvence může velmi lišit, vždy se domluvíme individuálně.

První návštěva většinou trvá 90 minut, následné návštěvy 60 minut a u menších lokalizovaných problémů pak stačí i 30 minut.