Shiatsu


Z japonštiny překládáme "shiatsu" jako tlak prstů a terapie opravdu probíhá zejména použitím tlaku (prsty, dlaně, lokty, kolena), který stimuluje tok energie v těle příjemce a napomáhá hojivému procesu těla i duše.

V praxi tato terapie zahrnuje i mobilizační techniky, reflexní terapii a protahovací techniky, které slouží k harmonizaci akupunkturních drah, což je z pohledu východní medicíny základem pro fyzické a duševní zdraví.

Princip působení shiatsu vychází z čínské medicíny, dle které jde v energetickém systému člověka rozpoznat změny již 6 měsíců před projevem změny funkce či orgánové poruchy na fyzickém těle. Během té doby my mnohdy ignorujeme jemná upozornění vlastního těla, že něco není v pořádku – až se najednou objeví větší problém. Vnímám tady shiatsu jako ryze preventivní terapii, která odstraňuje energetickou nerovnováhu a tak mnoha neduhům pomáhá i předcházet.

Kdy je pro vás shiatsu vhodná (indikace):

(jednoduše by se dalo říci – vždy když se necítíte v rovnováze tělesné nebo duševní)

  • při bolestech všeho druhu, zejména delších chronických bez zjevné příčiny
  • únavě, přepracování, stresu, vyčerpání
  • v rekonvalescenci, hojení po úrazu či operaci
  • úzkost, nespavost, přetížení
  • obnova fyzické i psychické kondice
  • celková relaxace a sebepéče
  • v těhotenství i po porodu pro doplnění energie


Kdy není shiatsu dobrá volba (kontraindikace):

  • akutní infekční onemocnění
  • první trimestr těhotenství (čiště preventivní důvod)
  • u některých onkologických onemocnění

Jak probíhá shiatsu terapie?

První návštěvu začínáme úvodním povídáním o vašich obtížích a pulzní diagnostikou, proto trvá alespoň 90 minut. Další návštěvy dle domluvy trvají 60-120 minut podle oblastí kterým se chceme věnovat a míry relaxace do které se chcete ponořit.

Klient na sobě má volné bavlněné oblečení a terapie probíhá zpravidla na zemi na futonu, případně na lehátku. Provádím tlakovou masáž nejdříve na zádech a dolních končetinách, poté se dle domluveného trvání terapie přesouvám k horním končetinám a hlavě. V některých případech je po domluvě možné zařadit i terapii břicha a břišních orgánů, jde o praktiku velmi podobnou viscerální manipulaci, ale je jemnější. Klienty je celá terapie většinou vnímána jako velmi příjemná a jemná, respektuji rozsahy pohybu a bolest klienta a narozdíl například od thajské masáže zde se bolesti zpravidla vyhýbáme a na problematických místech pracuji více přes energetické dráhy a jejich ošetřením než tlakem.

Před terapií je vhodné 1-2 hodiny nejíst a vyhnout se daný den těžkým jídlům.

Po terapii je nejlepší mít klidnější program bez větší námahy a stresu, také lehce zvýšit příjem tekutin o vodu či bylinkový čaj. Ideální je vyhovět tělu a mít možnost zbytek dne odpočívat, ač někoho naopak terapie nastartuje a má potřebu pohybu a aktivity, pak je v pořádku si vyhovět.

Celý den kdy terapie probíhá se vyvarujte teplým vodním procedurám jako sauna, vířivka či horká vana. Dochází k vytažení energie do periferií těla a tak snížení efektu o který se v terapii snažíme.


Shin tai – v překladu doslovném znamená duch a tělo, volně můžeme přeložit jako pramen života. Shin tai obohacuje základní principy a techniky shiatsu, obnovuje základní nastavení těla a energetického systému.